Płaskorzeźba (4) przedstawiająca historię życia Św. Stanisława Kostki
Ostatni z czterech tryptyków z płaskorzeźbami, związanymi z życiem i kultem Stanisława Kostki, które zostały rozmieszczone wokół kościoła. Pod rzeźbami znajdują się tabliczki z tytułami poszczególnych scen: „Śmierć św. Stanisława Kostki Wniebowzięcie N.M.P. 1568 r.”, „Św. Stanisławie ratuj Ojczyznę”, „400-lecie śmierci św. Stanisława Kostki Rostkowo 20 VIII 1967 r.”
Ostatni z czterech tryptyków, przedstawia śmierć i tworzący się kult świętego Stanisława Kostki.
W nowicjacie Stanisław, jak twierdzą świadkowie, był wzorem zakonnika, rozważając Mękę Pańską, a Maryję nazywając swoją Matką. W ostatnim miesiącu życia Stanisława, do Rzymu przyjechał o. Kanizjusz, wygłaszając dla nowicjuszy naukę, której przedmiotem była niespodziewana śmierć. Stanisław zwierzył się wówczas przyjacielowi, że ma przeczucie, że niebawem umrze, a rozważania Kanizjusza traktował jako ostrzeżenie dla siebie samego.
W dniu św. Wawrzyńca, 10 sierpnia 1568 r., w rocznicę swej ucieczki z Wiednia, Stanisław zachorował i kolejny raz ujawnił swe przeczucie bliskiej śmierci. Chciał, by święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny mógł przeżywać w niebie. Stan jego zdrowia nagle się pogorszył, stwierdzono gorączkę i położono go do łóżka. Początkowo myślano, że choroba nie jest groźna, jednak po kilku dniach chorego opanowała wysoka gorączka, pojawiły się mdłości i dreszcze. Stanisław poprosił wówczas o spowiedź, przyjął komunię i sakrament chorych. Zmarł 15 sierpnia 1568 r. niedługo po północy.
Generał zakonu jezuitów powiadomił o śmierci Stanisława wszystkie prowincje, mając na uwadze jego świątobliwość oraz dając początek czci oddawanej mu w całym zakonie. I tak już w 1580 r. wyryto w blasze obraz o tytule „Błogosławiony”. Kult oddawany zmarłemu był powodem wszczęcia przez jezuitów postępowania w celu wyniesienia go na ołtarze. Kościół ogłosił go błogosławionym w roku 1605, a świętym w roku 1726 r.
19-20 sierpnia 1967 r. odbyły się uroczystości 400-lecia śmierci św. Stanisława, których opis zamieszczono w punkcie 9 szlaku Ołtarz polowy z wizerunkiem św. Stanisława Kostki.