Płaskorzeźba (1) przedstawiająca historię życia Św. Stanisława Kostki
Pierwszy z czterech tryptyków z płaskorzeźbami, związanymi z życiem i kultem Stanisława Kostki, które zostały rozmieszczone wokół kościoła. Pod rzeźbami znajdują się tabliczki z tytułami poszczególnych scen: „Chrzest św. Stanisława Kostki 1550 r.”, „Rodzina Kostków na modlitwie”, „Podczas nauki w domu”.
Obecny tryptyk skupia się na latach, które św. Stanisław spędził w domu rodzinnym. Stanisław urodził się w Rostkowie w październiku lub grudniu 1550 r. (różne źródła podają różne daty), był synem Jana, kasztelana zakroczymskiego i Małgorzaty z Kryskich, pochodzącej z Drobina. Stanisław był drugim dzieckiem Kostków, miał starszego brata Pawła z którym był silnie związany oraz czworo młodszego rodzeństwa: dwóch braci i dwie siostry. Ochrzczony został w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przasnyszu przez wikariusza ks. Huberta Macieja Komorowskiego, a jego ojcem chrzestnym był Andrzej Radzanowski.
Pierwsze nauki Stanisław pobierał w domu rodzinnym. W Rostkowie przebywał do 14 roku życia.
Wychowywany był w atmosferze religijnej. Duży wpływ na ukształtowanie jego postawy moralnej i religijnej wywarła matka, która była jego pierwszą nauczycielką podstawowych prawd wiary i prawdopodobnie od niej nauczył się pierwszych modlitw i zasad religijności. Istnieje przypuszczenie, że w dzieciństwie (do 12. roku życia) mógł pobierać również naukę od kapelana, przydzielonego do nauki dzieci, który w pierwszej połowie XVI wieku był najprawdopodobniej przy ich prywatnej kaplicy przy kościele w Przasnyszu i świątyni w Rostkowie. Nie jest to jednak należycie udokumentowane, jak również nieznane są bliższe personalia tego kapelana. Pewnym jest natomiast, że od 12. do 14. roku życia jego nauczycielem był Jan Biliński, który znacznie poszerzył jego wiedzę religijną, być może nawet uwrażliwił na znaczenie Maryi w jego życiu.
„Stanisław od dzieciństwa czcił Maryję i po Bogu wszystkie swoje myśli i uczucia kierował ku Matce Bożej.” (Jan Biliński)