NAGROBEK JANA KAZIMIERZA KRASIŃSKIEGO I PIĘTROWY NAGROBEK JEGO DWÓCH ŻON

Nagrobki te znajdują się w południowej i północnej części prezbiterium, naprzeciwko siebie. Są to nagrobki wczesnobarokowe, z czarnego marmuru dębnickiego, brązowo-brunatnego wapienia z Bolechowic pod Chęcinami i jasnego alabastru podolskiego. Za projekt i wykonanie nagrobków odpowiada Martin Christian Peterson z Krakowa i Andrzej Czernic z Chęcin, około 1669 roku.

Postać Jana Kazimierza Krasińskiego na nagrobku przedstawiona jest w pełnym pancerzu obronnym, z gołą głową opartą na lewym ręku. Posiada łańcuch przewieszony przez prawe ramię i pierś. W prawej dłoni znajduje się buława, która symbolizuje kierownictwo nad oddziałami i zwierzchnictwo w walce. Na płaskorzeźbie widoczna jest również rękojeść oraz hełm z opuszczoną przyłbicą.

Jan Kazimierz Krasiński (1607-1669), podskarbi wielki koronny, dworzanin króla Zygmunta III i Władysława IV, kasztelan ciechanowski i warszawski, wojewoda płocki. Walczył pod Kamieńcem Podolskim w czasie najazdu tureckiego (1653) i w obronie Modlina w czasie potopu szwedzkiego (1655). Z jego inicjatywy kościół w Krasnem został powiększony o dwie boczne nawy. Przekazał on probostwo kanonikom regularnym laterańskim z Czerwińska (od 1618 do kasaty zgromadzenia w 1819).

W prezbiterium, za amboną po lewej stronie, znajduje się marmurowy nagrobek piętrowy z 1663 roku. Jest to jedyny w Polsce nagrobek, gdzie widnieją dwie postacie kobiece. Polskie nagrobki małżeńskie często prezentują kobiety w ważnej roli, ale ten jest wyjątkowy, ponieważ obie postacie przedstawiają niewiasty. Nagrobek został wystawiony po śmierci drugiej żony wojewody płockiego, Amaty, przez wojewodę Jana Kazimierza.

Nagrobki żon Jana Kazimierza, pierwszej – Urszuli Grzybowskiej (zm. 1647), z którą miał syna Jana Dobrogosta (Bonawenturę) oraz Joannę Marię i drugiej żony, starszej pokojowej królowej Ludwiki Marii – Amaty Andrei Andrault de Langeron (zm. 1663), z którą nie miał żadnego potomstwa.
Rzeźbione w brązowym marmurze postacie kobiet leżą w strojach z XVII wieku. Górna postać to pierwsza żona wojewody, Urszula Grzybowska, a dolna to druga żona, Amata Andrault de Langeron. Pilastry łuku zdobione są barokowymi kapitelami, główkami aniołków i innymi elementami dekoracyjnymi z alabastru, kontrastującymi z ciemnym marmurem łuku. Nad górnym gzymsem znajduje się barokowa tablica inskrypcyjna w dekoracyjnym obramowaniu.

Nagrobki w prezbiterium kościoła w Krasnem są symboliczne, a osoby, którym są poświęcone zostały pochowane są w katakumbach kościoła.