ZŁOTY NAGROBEK DWÓCH ŻON JANA DOBROGOSTA KRASIŃSKIEGO

Pod amboną, na posadzce prezbiterium, znajduje się barokowy, brązowy i pozłacany nagrobek dwóch młodo zmarłych żon Jana Dobrogosta Krasińskiego. Nagrobek został ufundowany pod koniec XVII wieku. Obie postacie, młode i smukłe kobiety, leżą obok siebie. Dzieło prawdopodobnie wykonane zostało przez wybitnego, zapewne duńskiego, rzeźbiarza Andreasa Mackensena, który pracował przy innych zleceniach Jana Dobrogosta.

Jan Dobrogost Krasiński (1640-1717) był znawcą sztuki, wojewodą płockim i referendarzem koronnym, a także towarzyszem broni króla Jana III Sobieskiego. Dowodził pod Wiedniem piątą chorągwią husarską. Był też wielokrotnie posłem na sejm. Zbudował jeden z najpiękniejszych pałaców barokowych w środkowej Europie tj. Pałac Krasińskich w Warszawie. Dokończył rozbudowę kościoła w Krasnem (po swoim ojcu) o dwie boczne nawy poświęcone Matce Bożej Różańcowej i Matce Bożej Szkaplerznej. Wyprowadził się z Krasnego do Węgrowa, gdzie wybudował kościół farny. Zmarł w wieku 77 lat w Węgrowie i tam został pochowany.
Żonami Jana Dobrogosta Krasińskiego były kolejno, Teresa Chodkiewicz (zm. 1672 r.) córka kasztelana wileńskiego i Koniuszego Wielkiego Litewskiego Jana Kazimierza Chodkiewicza oraz Jadwiga Teresa Jabłonowska (zm. 1692 r.), córka hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jana Jabłonowskiego. Co ciekawe, na nagrobku widać, że ich głowy odwrócone są od siebie.