POMNIK ADAMA KRASIŃSKIEGO, BISKUPA KAMIENIECKIEGO

W nawie głównej kościoła, po lewej stronie przed filarem prezbiterium, stoi pomnik z białego marmuru. Przedstawia on biskupa kamienieckiego Adama Krasińskiego. Pomnik został ufundowany przez generała Wincentego Krasińskiego z Opinogóry w 1845 roku. Biskup na pomniku przedstawiony jest w mitrze oraz długich, okalających szatach, w prawej dłoni trzyma krzyż, natomiast w jego lewej ręce znajduje się księga.

Biskup Adam Krasiński, sekretarz wielki koronny, był współtwórcą Konstytucji 3 Maja oraz jednym z przywódców konfederacji barskiej. Sprzeciwił się ówczesnej polityce króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który był otwartym zwolennikiem carycy Katarzyny II Wielkiej. Ostro przeciwstawił się też konfederacji targowickiej w 1792, co doprowadziło do skasowania jego diecezji. W 1794 zbierał fundusze dla poparcia insurekcji kościuszkowskiej. Był człowiekiem o szerokich horyzontach. Uważał, że sprawą nadrzędną jest niepodległość Rzeczypospolitej, był zwolennikiem tolerancji.

Biskup Adam Kasiński zmarł w Krasnem i został pochowany w osobnym grobowcu w katakumbach pod tutejszym kościołem.

Obecna plebania została zbudowana jako pałac dla Adam Krasińskiego, ale biskup nie zdążył w nim zamieszkać, ponieważ zmarł w 1800 roku, a budowę zakończono pod sam koniec 1799 roku.