DWÓR I STADNINA (II piętro)
Na drugim piętrze Muzeum można zobaczyć zdjęcia nieistniejących już budynków, przede wszystkim pałacu Krasińskich z różnych okresów. Krasne jest gniazdem jednej z największych i w XIX wieku jednej z dwunastu najzamożniejszych polskich rodzin – Krasińskich herbu Ślepowron. Najstarsza rycerska siedziba musiała stanąć w Krasnem już w średniowieczu, kiedy w 1372 roku pojawia się wzmianka o Sławomirze z Krasnego. Była to zapewne drewniana fortalicja lub wieża mieszkalna. Udokumentowana rezydencja powstała dopiero w XVII wieku i potem była wielokrotnie przekształcana. Pałac, który dotrwał do początku II wojny światowej, wzniósł dla Krasińskich w trzeciej tercji XIX wieku architekt Adolf Schimmelpfennig, być może przy udziale architekta Zygmunta Rospendowskiego. Niewykluczone, że powstał w wyniku przebudowy i rozbudowy wcześniejszego dworu. O zróżnicowanej bryle parterowej i piętrowej, z ryzalitami skrajnymi i ryzalitem środkowym poprzedzonym kolumnowym gankiem. Kiedy w 1939 roku do Krasnego wkroczyli Niemcy, rozebrali pałac i dziś można go podziwiać jedynie na zachowanych przedwojennych zdjęciach. Na miejscu pałacu gauleiter Prus Wschodnich Erich Koch zbudował nowy dom w stylu, jak możemy się domyślać, architektury III Rzeszy – można znaleźć zdjęcie willi, która nie przetrwała II wojny światowej. Ruiny jego piwnic pozostały do dziś w parku.
Na zdjęciach można też podziwiać budynki stadniny ze słynnym szesnastokątnym maneżem, a także zabudowania gospodarskie. Stadnina jest jedną z najstarszych w Polsce stadnin specjalizujących się w hodowli koni pełnej krwi angielskiej. Została założona w roku 1857 przez hr. Ludwika Krasińskiego. Do największych osiągnięć stadniny należy wyhodowanie wielkiego zwycięzcy – ogiera Rulera, którego zdjęcie można podziwiać na jednej ze ścian.
Zdjęcia parku zachęcą do odbycia spaceru, przejścia najdłuższą w Europie aleją grabową czy sprawdzenia, kształt jakich liter tworzą parkowe stawy. Park krajobrazowy został zaprojektowany przez Waleriana Kronenberga i otaczał rezydencję Tu także wystawione są nieliczne przedmioty, które zachowały się z majątku, np. sztućce czy klamki. Znajdują się tu także zdjęcia ostatnich właścicieli i ich rodzin.
Wśród eksponatów znajdują się tu militaria wojenne, zachowana niemiecka tabliczka i przedmioty związane z jeździectwem, tj. siodło czy buty do konnej jazdy.