NAGROBEK ANDRZEJA I KATARZYNY KRASIŃSKICH

Nagrobek Andrzeja i Katarzyny Krasińskich jest cennym przykładem szesnastowiecznej rzeźby sepulkralnej. Jest on obecnie wmurowany w środkowej części północnej ściany nawy północnej kościoła. Nie jest to pierwotne miejsce jego usytuowania. Nagrobek pochodzi z roku 1581, w którym nawy boczne jeszcze nie istniały, musiał być więc wpierw umieszczony w innej części kościoła.

Obiekt został wydzielony z przestrzeni nawy kutą stalową ozdobną balustradą z elementami żeliwnymi, sięgającą ok. 1/3 jego wysokości. Obudowa w formie stojącego prostokąta, z dwiema prostokątnymi wnękami, umieszczonymi jedna nad drugą, została wykonana z szarego kamienia pińczowskiego, uzupełnionego w pilastrach, belkowaniu i tablicach inskrypcyjnych brunatnych marmurem. Obie nisze z postaciami zmarłych flankują pilastry o jońskich kapitelach. Kondygnacje rozdzielono belkowaniem z rowkowanym frezem. Pośrodku obu belkowań umieszczono prostokątne marmurowe tablice z inskrypcjami. Całość zamknięta jest fantazyjnym szczytem ze spiętych wolut, w którego centrum widzimy zawijany kartusz z herbem Ślepowron zwieńczony hełmem i piórami, po którego bokach znajdują się dwie rozety.

W dolnej wnęce umieszczono lekko pochyloną płytę nagrobną Katarzyny z Czernickich Krasińskiej, która leży na poduszce, wsparta na prawej ręce. Na głowie ma rańtuch spływający wzdłuż ciała i okrywający ręce. W prawej dłoni, z pierścieniami na małym i serdecznym palcu, trzyma różaniec, zaś w lewej, z pierścieniem na palcu wskazującym, jakiś przedmiot, być może rękawiczki. W prawym górnym rogu płyty umieszczono kartusz z herbem Jastrzębiec.

W górnej wnęce przedstawiono postać Andrzeja Krasińskiego. Ukazany został w późnorenesansowej zbroi, z łańcuchem dekorującym pancerz. Twarz oddano realistycznie – widzimy brodatego, starszego mężczyznę o zamkniętych oczach i zapadniętych policzkach. W tle postaci umieszczono okrągłą tarczę i karabelę, w prawym górnym rogu – hełm zdobny pióropuszem.

O oryginalności tablic może świadczyć inskrypcja. Zarówno w tekście dotyczącym Andrzeja Krasińskiego, jak i w tym odnoszącym się do jego żony, pozostawiono miejsca na wykucie dokładnej daty śmierci oraz lat, jakie przeżyli (wiemy, że nagrobek wystawiono za ich życia, o czym świadczy tekst inskrypcji).

Andrzej Krasiński (ok. 1518-1588) był wielokrotnie posłem na sejm, jako przedstawiciel Korony Królestwa Polskiego podpisał akt unii lubelskiej 1569 roku.