KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

Kościół w Krasnem jest świątynią późnogotycko-późnobarokowo-neorenesansową. Ma konstrukcję trójnawową, bazylikową, ściany murowane z cegły, otynkowane z detalami kamiennymi na fasadzie z piaskowca szydłowieckiego.

Prawdopodobnie kościół istniał tu już w XIII w., kiedy to powstało miejsce zamieszkania rodu Krasińskich herbu Ślepowron. Był to kościół drewniany, który spłonął w roku 1570. Kościół murowany został zbudowany w 1575 roku z fundacji Franciszka Krasińskiego, ówczesnego biskupa krakowskiego, który pochodził z miejscowości Krasne. Budowla ta była tworzona z myślą o zapewnieniu miejsca pochówku dla rodu Krasińskich. Pierwotnie była to świątynia jednonawowa, tynkowana i murowana z wieżą, w której znajdował się skarbiec.

Pierwotnie budowla miała zapewne kształt wydłużonego prostokąta z parą kwadratowych, podpiwniczonych kaplic bocznych i posiadała drewniane prezbiterium pochodzące z okresu XV wieku. Budowla ta została również uzupełniona o kryptę rodową, która została obmurowana i utwardzona. Przed rokiem 1669, nakładem pieniężnym Jana Kazimierza Krasińskiego, powstał nowy, utrzymany w stylu barokowym chór kapłański czyli prezbiterium z zasklepioną i poszerzoną kryptą publiczną.

W latach siedemdziesiątych XVII w. na zlecenie Jana Dobrogosta Krasińskiego dalszej przebudowy kościoła dokonał najwybitniejszy architekt tych czasów, Tylman z Gameren. Do istniejącej nawy dobudował dwie nawy boczne. Starosta opinogórski Jan Błażej Krasiński dobudował zakrystię, również na murowanym podziemiu, do którego przeniósł z wieży skarbiec parafialny. W 1747 r. na jego zlecenie wnętrze kościoła ozdobił polichromią zdolny malarz lwowski Sebastian Eckstein. Dzięki temu prezbiterium zyskało wielkie malowidło iluzjonistyczne „Podwyższenia Krzyża Świętego”. Wysoko na ścianach nawy głównej Eckstein wymalował sceny drogi krzyżowej.

W latach 1870-1883 prowadzono prace modernizacyjne pod kierownictwem architekta Witolda Rakiewicza i rzeźbiarza Juliusza Faustyna Cenglera, wyznaczonych przez hrabiego Ludwika Józefa Krasińskiego do kierowania tym przedsięwzięciem. Kościół uszkodzony w 1915 roku przez niemiecką artylerię, został odbudowany staraniem ówczesnych właścicieli Krasnego, Ludwiki i Adama Krasińskich.