KOŚCIÓŁ W SOŃSKU
Kościół Przemienia Pańskiego w Sońsku jest obiektem, który warto zobaczyć.
Parafię w Sońsku ufundowano już na przełomie XII-XIII w. Pierwsza wzmianka o kościele w Sońsku pochodzi z 1385 r. W pierwszej połowie XVI w. wzniesiono kolejną świątynię.
Budowę murowanej świątyni rozpoczął ks. Jan z Chrościc, kanonik płocki, w 1519 r.; po jego śmierci (1526) wzniesiono tylko murowane prezbiterium, natomiast nawa powstała z drewna. W 1598 r. huragan przewrócił część drewnianą, którą odbudowano w następnym roku. W 1599 r. w prezbiterium znajdowały się trzy ołtarze: w głównym umieszczony był tryptyk przedstawiający pokłon Trzech Króli, po bokach były obrazy Apostołów oraz św. św. Marcina i Wojciecha; dwa boczne ołtarze poświęcone św. św. Mikołajowi, Witowi i Modestowi. Kościół przeszedł dwukrotną renowację. Ówczesna świątynia pozostała nadal drewniano-murowana; wewnątrz znajdowało się sześć ołtarzy z XVII-XVIII w., z których dwa posiadały fundacje: św. Walentego – z 1603 r. oraz MB Różańcowej – z 1673 r.
Obecny, murowany kościół, na miejscu poprzedniego wzniesiono w latach 1904-1905 staraniem ks. Franciszka Chełchowskiego, według projektu architekta Antoniego Wójcickiego. Świątynię zbudowano w stylu neogotyckim, z cegły, na fundamencie z kamienia polnego. Posiada ona charakterystyczną wysoką wieżę oraz 3 nawy. Polichromię wykonał w latach 1931-1932 Władysław Drapiewski. Kościół został uszkodzony w 1944 r., a następnie był sukcesywnie odnawiany. Ołtarz główny z obrazami: Matki Boskiej Częstochowskiej i Przemienienia Pańskiego (na zasłonie) pochodzi z początku XX w.; podobnie trzy boczne, poświęcone: Matce Boskiej Różańcowej, św. św. Witowi, Modestowi i Krescencji (patronom parafii w Sońsku) oraz św. Walentemu.
Po 1980 r. nadbudowano wieżę kościoła w konwencji neogotyku, a w początkowych latach XXI w. odnowiono polichromię i położono dachówkę ceramiczną na dachu kościoła w miejsce blachy ocynkowanej.
Czternastogłosowe organy wykonała ok. 1910 r. prawdopodobnie firma Leopolda Hartmana z Warszawy. Dzwony, zabrane podczas okupacji, zostały zastąpione nowymi.
Spośród zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują odnowione obrazy: Przemienienia Pańskiego, św. św. Wita, Modesta i Krescencji, św. Walentego, nawrócenia św. Pawła, św. Wojciecha, św. Barbary, św. Anny nauczającej Maryję, Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, Świętej Rodziny.